Pravděpodobně neexistuje přesný návod, jak spolehlivě a včas rozpoznat jedince, který by někomu mohl ublížit. Jedním z varovných znamení by podle modelu poruch dvoření mohla být chybějící fáze flirtování. Podle této teorie by mohl být nebezpečný například jedinec, který se snaží „přejít přímo k věci“, bez dlouhého seznamování a případně bez fáze mazlení, objímání nebo drobných intimností. Velmi nebezpečný by pak mohl být jedinec, který se vůči někomu chová s odstupem, a když se ocitne s dotyčnou osobou například o samotě, náhle toto své chování prudce změní směrem k přímému sexuálnímu chování nebo k násilí. V mírnější obdobě se takový jedinec například náhle začne osobu obtěžovat líčením násilí, které se někomu stalo nebo které by se mohlo stát jí. Tento model může být teoreticky určitým vodítkem, není však zdaleka dostačující. Například někteří jedinci mohli k určitému chování dospět až během vztahu s poškozenou osobou. Jiní jedinci mohou mít fantasie takového druhu celý život a přesto po dobu svého života nespáchali trestný čin.
Na nebezpečí, které může od určité osoby hrozit, mohou upozornit některé prvky agresivního chování (pohrůžky násilím). K rozeznání nebezpečí mohou také napomoci různé výroky této osoby. Například schvalování násilí na druhých („ za to bych ho zbil“, „ zasluhuje zabít“, „zbil bych ho tak, že by se plazil“ atd.), schvalování jednání s osobami proti jejich vůli (například tvrzení „určitě si dobře užila“ o oběti znásilnění, „patřilo jim to“ o válečných obětech) nebo podrobné popisování způsobu, jak by se dalo někomu ublížit. Může být velmi prospěšné neopomíjet některé výroky, které osoby řekly jakoby v žertu.
Typickým projevem může být situace, kdy osoba nějakým způsobem ublíží (psychicky či fyzicky) a následně se snaží toto své chování kompenzovat (větší pozorností, dárkem). Po čase opět ublíží o něco víc a celá situace se opakuje.
Jedinec, který může někomu velmi ublížit, však nemusí být jen agresivně se chovající osoba nebo někdo, koho zcela evidentně vzrušuje krveprolití. Ublížit mohou i osoby velmi nenápadné, bez projevů určitého podivného sexuálního chování nebo bez projevů sexuálního chování vůbec, nebo osoby v komunitě oblíbené a považované za „rozumné“!. Někdy měli jedinci, kteří někomu ublížili, plnou důvěru poškozené osoby. Získávání důvěry může být dokonce „součástí“ vědomého plánu jedince, jak někomu ublížit. Jedinci, kteří mohou někomu za určitých okolností ublížit, mohou být ve svém okolí oblíbení a mohou být například v komunitě považováni za neškodné.
Je třeba velmi pečlivě vážit, komu důvěřujeme. Pokud se s nějakým člověkem necítíme dobře, nebo z něj nemáme dobrý pocit, je lépe dát na náš pocit než na ujišťování ostatních a různá rozumová vysvětlení, proč je ten který člověk neškodný.
Nebezpečím není jen přímé fyzické napadení. Někdy osoba, která působí zcela neškodně, po dlouhá léta ničí psychickým násilím svého partnera, aniž by si toho kdokoliv všiml.
K důvěřování „nesprávné“ osobě může vést nejčastěji zamilovanost či potřeba být milován (zejména pokud se osoby nejdříve „poznají“ na internetu), dále strach (například strach ze samoty, strach z toho, že jsme jiní než ostatní), nedostatek zkušeností, a očekávání, že tato osoba nebo vztah s touto osobou zlepší náš život. Tedy samé přirozené lidské emoce.
V případě jakýchkoliv nejasností, obav, nebo nepříjemného pocitu kontaktujte odborníka a dotyčné osobě se vyhněte.